Batı Karadeniz Ekspresi

ZAMANIN DURDUĞU KENT 'SAFRANBOLU'

Bir kent düşünün...

Eşsiz güzelliklerin sarıp sarmaladığı, el değmemiş bir doğanın ortasından, el değmemiş bir mimariyle yüzyıllara meydan okuyarak günümüze ulaşmış. Kentin sağından, solundan, önünden hatta altından geçen serin ve gür akarsular hala aynı inat, azim ve kararlılıkla aşındırıyor akaklarını...

Bir kent düşünün...

Bundan 250 yıl önce içinden geçen seyyahlar, tüccarlar neyi nasıl gördüyse, siz de aynı haliyle görüyorsunuz. Bugün torunlar, büyük büyük büyük dedeleriyle aynı kahvehanelerde kahvelerini yudumluyor, aynı fırınlardan ekmeklerini alıyor, aynı ibadethanelerde secde ediyorlar.

Bir kent düşünün...

Tarih kokan sokaklarında yürüken yorulanlar, yüzyıllar önce kadınların güğümlerini, kovalarını doldurdukları ince bir zevk ve sanat anlayışının eseri olan çeşmelerde serinliyor, soluklanıyor.

Bir kent düşünün...

Mimarisiyle gözlere şölen yaşatırken, öte yandan mutfağıyla damakları şenlendiriyor. Yüzyıllardır tarihiyle, kültürüyle, doğasıyla, dokusuyla görenleri kendine hayran bırakıyor.

Bir düş ülkesinden söz etmiyoruz. Çok çok uzakları değil; Safranbolu’yu anlatıyoruz sizlere... Yüzyıllara meydan okuyan mimarisiyle yalnızca bizlerin değil, tüm dünyanın ilgi odağı olan tarih kokan Safranbolu... 1994 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınarak kendisini İstanbul’la, Roma’yla aynı kefeye koyduran Osmanlı şehri Safranbolu...

Sizleri 27 Nisan 2019 Cumartesi günü “Batı Karadeniz Ekspres” ile Safranbolu gezisine davet ediyoruz.

ZONGULDAK-KARABÜK-SAFRANBOLU GEZİ PROGRAMI

Sabahın ilk ışıkları ile birlikte Zonguldak'tan, Batı Karadeniz Ekspress ile karadenizin muhteşem ormanlarının içinden, mavi ile yeşilin tam ortasından, Karabük'e doğru yola çıkıyoruz. (Saat 06:45)

Sabah kahvaltımızı hep beraber karadenizin yeşilliklerinin içinden usul usul gitmekte olan trenimizde yapıyoruz. Şarkılar, türküler ile saat 10:30‘da Karabük tren garına ulaşıyoruz. Safranbolu'ya doğru araçlarımızla yola çıkıyoruz ve 11:00'de Safranbolu'ya varıyoruz.

Safranbolu'da;

1) Cinci Han
2) Köprülü Camii
3) Güneş Saati
4) Hıdırlık Tepesi
5) Kaymakamlar Evi
6) Demirciler ve Bakırcılar Çarşısı.

Buraları rehber eşliğinde gezip, Safranbolu'nun tarih kokan sokaklarında yürümeye devam ediyoruz ve yorulduğumuzu fark edip, yorgunluk kahvemizi içmek için 'Arasta Kahvecisi'ne giriyoruz. Burada közde pişirilmiş türk kahvemizi içiyoruz.

Daha sonrasında katılımcı arkadaşlara serbest zaman veriyoruz ve tekrar toplanıyoruz. Bu sefer 'Kristal Teras' için yola çıkıyoruz.

Kristal Teras ziyaretinden sonra yine Batı Karadeniz Ekspress ile eğlenerek Zonguldak'a dönüyoruz. (Karabük tren kalkış saati 18:10)

Saat 21:00 da Zonguldak'a varıyoruz ve sizlerle bir sonraki İktisat Öğrenci Topluluğu etkinliklerinde görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

"GEZİ ÜCRETİ 50 TL" 
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin